Zamówienia telefonicznie w godz. 9 - 17 tel. 575-896-887

Koszyk

Pusty

#6 WADY WZROKU

Najzdrowsze dla pracy oka jest światło dzienne, jasne i rozproszone. Zbyt silny blask słoneczny np.odbity od śniegu na otwartej powierzchni, powoduje obrzęk i łzawienie oka. Wskazane jest w  tych przypadkach stosowanie okularów zaciemniających. Bardzo szkodliwe dla wzroku jest czytanie i pisanie przy zapadającym zmroku. Niedoświetlenie wymaga bowiem dużego wysiłku dla oka, co z czasem może prowadzić do krótkowzroczności. W okresie dziecięcym i dorastania wzrok szczególnie szybko się męczy i jest podatny na wszelkie uszkodzenia.

              Wiele osób nosi okulary korygujące wzrok. Do najczęściej spotykanych wad zalicza się: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność (prezbiopia) i daltonizm. Poniżej przedstawiam Państwu charakterystykę poszczególnych wad.

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcji oka ludzkiego. Powstaje na skutek dysproporcji pomiędzy mocą układu optycznego oka a długością gałki ocznej. W krótkowzroczności moc układu optycznego oka jest zbyt duża lub oko jest za długie co w rezultacie powoduje, że powstający obraz przedmiotów znajdujący się w dali jest zamazany. Przedmioty znjdujące się blisko są widziane wyraźnie. Przy wysokiej krótkowzroczności w późniejszym okresie życia mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe naczyniówki, siatkówki i ciała szklistego. Krótkowzroczność koryguje się za pomocą soczewek rozpraszających ( wklęsłych) oraz soczewek kontaktowych. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak minus.

Wyróżnia się trzy stopnie krótkowzroczności:

mała- w zakresie do - 3dpt.

średnia- poniżej - 6 dpt

wysoka- powyżej - 6 dpt.

DALEKOWZROCZNOŚĆ

Dalekowzroczność (nadwzroczność) jest drugą najczęściej spotykaną wadą refrakcji oka ludzkiego. Nadwzroczność jest często wadą dziedziczną, z którą ludzie zwykle już się rodzą. Występuje ona wtedy, gdy gałka oczna jest za krótka lub moc łamiąca układu optycznego jest zbyt słaba. Powoduje to, że obraz, zamiast na siatkówce, powstaje za nią.Główne symptony dalekowzroczności to słabe widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko, mrużenie oczu, zmęczenie wzroku oraz napięcie i ból oczu. Jeśli zaniepokoją Cię takie objawy należy bezwłocznie udać sie na badanie wzroku. Dalekowzroczność koryguje się za pomocą okularów z soczewką skupiającą, posiadającą dodatnią moc optyczną lub używając soczewek kontaktowych.

ASTYGMATYZM ( NIEZBORNOŚĆ ROGÓWKOWA )

Astygmatyzm jest wadą polegającą na zniekształceniu widzenia wskutek niedokładnej kulistej powierzchni rogówki lub soczewki oka. Jeżeli promień krzywizny rogówki oka w płaszczyźnie pionowej jest inny niż w płaszczyźni poziomej, to promienie świetlne padające na różne części rogówki załamywane są w różnym stopniu. Często zdarza się, że gdy pokazuje się pacjentowi znak krzyża, on widzi ostro tylko jedno jego ramię- pionowe lub poziome. Taki astygmatyzm nazywa się regularnym, a oko takie posiade dwie ogniskowe. Aby skorygować taką wadę stosuj się okulary z soczewkam cylindrycznymi.

STARCZOWZROCZNOŚĆ ( PREZBIOPIA )

Starczowzroczność to postępujący ubytek zdolności oka do zmiany swojej mocy. Ten proces naturalnego starzenia się oka dotyczy wszystkich ludzi, niezależnie czy mieli wcześniej wadę wzroku czy nie. Osoby w wieku 40-45 lat zaczynają odczuwać trudności z czytaniem, w szczególności małego druku. Objawy początkowej starczowzroczności są bardziej dokuczliwe wieczorem gdy oczy są zmęczone. Można ją korygować za pomocą okularów dwuogniskowych lub progresywnych.

DALTONIZM

Daltonizm polega na złym rozpoznawaniu barw. Daltonizm wrodzony jest wadą dziedziczną, na którą cierpi w różnym stopniu 8% mężczyzn i 0,5% kobiet. Daltonizm nabyty może być wynikiem przejścia choroby siatkówki. Wada ta jest często definiowana jako ślepota na barwę czerwono-zieloną. Występuje także ślepota na barwę czerwoną, rzadziej zieloną i bardzo rzadko na fioletową. W większości przypadków osoby źle rozróżniające barwy od urodzenia nie zdają sobie sprawy z istnienia tej wady, gdyż ostrość wzroku jest zwykle u nich prawidłowa. Wadę tę wykrywa się na podstawie specjalistycznych badań przy użyciu tablic barwnych pseudoizochromatycznych. Osoby źle rozróżniające barwy nie mogą wykonywać wielu zawodów wymagających bezbłędnego rozpoznawania barw np.kierowca, maszynista kolejowy, lotnik, itp.

 

 

 

                                          

 

Facebook