Zamówienia telefonicznie w godz. 9 - 17 tel. 575-896-887

Koszyk

Pusty

#1 JAK CZYTAĆ RECEPTĘ?

Tradycyjna recepta okularowa ma formę tabeli, w której w górnej części zapisane są moce okularów do dali (do chodzenia), a w dolnej części moce okularów do tzw. bliży (do czytania).

Moce dla oka prawego znajdują się w rzędzie oznaczonym jako OP, a dla oka lewego poniżej  w rzędzie jako OL.

Dal – część recepty, w której zapisane są parametry soczewek korekcyjnych stosowanych w okularach do codziennego użytku tzw. okularach do chodzenia.

Bliż – część recepty, w której zapisane są parametry dla okularów do czytania lub pracy przy monitorze komputerowym, a więc z przeznaczeniem dla osób  mających nieostre widzenie z bliska. Okulary te służą głównie do czytania.

Sfera – to najczęściej stosowane określenie plusów i minusów, czyli wskazanie rodzaju wady wzroku – krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Określa moc i siłę soczewki. Wyrażona jest w dioptriach. Może przyjmować wartości minusowe („-") i plusowe ("+").

Cylinder – parametr, który określa stopień korekcji astygmatyzmu. Korekcja astygmatyzmu, może występować zarówno przy dali jak i bliży, a jego wartości mogą być zapisane ze znakiem  "-" lub "+". Cylinder określony jest z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.

Oś cylindra – podawana w stopniach od 0º do 180º tylko w przypadku szkieł cylindrycznych (dla osób z astygmatyzmem).

Rozstaw źrenic (PD) – odległość pomiędzy źrenicami (dokładnie między ich środkami) i podawana jest w milimetrach. Powinna być podawana dla każdego oka osobno. Jeśli okulista nie poda jej na recepcie możliwe jest określenie PD z pomocą drugiej osoby. W tym celu najlepiej skorzystać z linijki. 

Stań na wprost osoby, której PD mierzysz- tak aby Wasze oczy były na jednakowej wysokości i przyłóż linijkę tuż pod jej oczami.

Przysłoń swoje lewe oko i poproś osobę mierzoną aby patrzyła w Twoje odsłonięte prawe oko (PD do dali) lub czubek Twojego nosa (PD do bliży). Odczytaj z linijki odległość między środkami źrenic oka a środkiem nosa.

Pryzmat – moc pryzmatu jest podawana w dioptriach pryzmatycznych, stosowana w przypadku występującego zeza lub problemów z widzeniem obuocznym.

ADD- addycja, moc korekty, która musi być dodana do Twoich wartości do dali, aby umożliwić Ci widzenie przedmiotów w bliskiej odległości np. czytanie (podawana przy zaleceniu szkieł progresywnych, dwuogniskowych, biurowych).

Facebook